5 zdravotních výhod konopných semínek

5 zdravotních výhod konopných semínek

Vyzkoušejte toto mírně sladké semínko, které vám dodá bílkoviny a mastné kyseliny bojující proti hladu.


Pokud jste dosud konopná semínka v obchodě obcházeli, protože si je spojujete s konopím (marihuanou) - nebo prostě jen nejste milovníky semínek - je načase se na tato malá, chutná semínka podívat znovu.


Co jsou konopná semínka?


Konopná semínka patří mezi šest nejlepších semínek, která můžete jíst. „Rostlina Cannabis sativa, ze které se získávají konopná semínka, je jiná odrůda než ta, ze které se vyrábí marihuana," říká registrovaná dietoložka Julia Zumpano, RD, LD. Konzumací konopných semínek se nedostaví tzv. high, protože obsahují tak malé množství tetrahydrokanabinolu (THC) - sloučeniny, která je obsažena v marihuaně a která vám dává pocit vzrušení.


„Konopná semínka jsou křupavá semínka s lehce nasládlou, mírně oříškovou chutí," dodává. Navzdory svému názvu jsou konopná semínka ve skutečnosti ořechy. (Nejedná se však o ořechy stromové, takže jsou bezpečná pro lidi s alergií na arašídy nebo jinými potravinovými alergiemi.)


Při nakupování můžete narazit také na balíčky konopných srdíček. "Srdíčka" jsou vnitřní částí semene. „Někteří lidé dávají přednost chuti nebo jemnější struktuře loupaných konopných semínek," poznamenává Zumpano. Ať už se slupkami, nebo bez nich, konopná semínka jsou velmi výživná.


Nutriční hodnoty konopného semínka


Jedna porce (3 polévkové lžíce nebo 30 gramů) celých konopných semínek obsahuje přibližně:    


 • 166 kalorií.
 • 2,5 gramu sacharidů
 • 0 miligramů cholesterolu
 • 14,5 gramů tuku
 • 1 gram vlákniny
 • 9,5 gramu bílkovin
 • 5 miligramů sodíku
 • 0,45 gramů cukru

Jedna porce konopných semínek je dobrým zdrojem živin:


 • hořčíku
 • vitaminu E
 • draslíku
 • železa
 • zinku
 • fosforu

Výhody konopných semínek


O zdravotních přínosech konopných semínek neexistuje mnoho výzkumů, protože pěstování konopí (nebo jiné rostliny cannabis) bylo ve Spojených státech až do roku 2018 nezákonné. Přesto víme, že konopná semínka jsou plná bílkovin, vlákniny a prospěšných živin. „Konopná semínka jsou v mnoha ohledech superpotravinou," říká Zumpano.


Mezi zdraví prospěšné účinky konopných semínek patří:


 1. Bílkoviny na potlačení hladu

Porce konopných semínek obsahuje téměř 10 gramů bílkovin - to je více než obsahuje vejce! Konopná semínka jsou navíc kompletní bílkovinou se všemi devíti esenciálními aminokyselinami. „Vaše tělo potřebuje esenciální aminokyseliny pro zdravý metabolismus, imunitní systém a funkci mozku," říká Zumpano. „Esenciální aminokyseliny můžete získat pouze prostřednictvím potravin."


Protože tělu trvá déle, než bílkoviny rozloží (a při tomto úsilí navíc spálí více kalorií), mohou vám bílkoviny pomoci shodit kila. Bílkoviny jsou také důležité pro budování svalové hmoty. „Konopná semínka jsou zdravou svačinkou s vysokým obsahem bílkovin pro lidi, kteří se stravují vegetariánsky nebo omezují živočišné bílkoviny," dodává.


 1. Antioxidanty a omega-3 v boji proti nemocem

Vysoké množství antioxidantů a omega-3 mastných kyselin v konopných semínkách může pomoci:


 • Snížit krevní tlak a snížit riziko srdečních onemocnění a mrtvice.
 • Chránit před volnými radikály, molekulami, které způsobují chronické záněty a přispívají ke vzniku cukrovky, Alzheimerovy choroby a dalších onemocnění.

 1. Mastné kyseliny pro ochranu pokožky a vlasů

Konopný olej a doplňky stravy s konopným olejem obsahují omega-3 i omega-6 mastné kyseliny. Jedna studie naznačuje, že tyto mastné kyseliny mohou zmírnit svědění kůže vyvolané ekzémy.


Jiná studie (která se nezabývala konkrétně konopným olejem) zjistila, že doplňky stravy s omega-3 a omega-6 mohou u žen zabránit vypadávání vlasů a zároveň způsobit, že prameny vlasů budou silnější.


 1. Zdravé tuky a vláknina pro snížení hladiny cholesterolu

Porce neloupaných konopných semínek obsahuje 1 gram rozpustné a nerozpustné vlákniny. To možná nezní jako mnoho. Ale Zumpano říká, že většina Američanů nemá ve stravě dostatek vlákniny, takže každé množství pomáhá. Strava s vysokým obsahem vlákniny vás může zasytit a podpořit tak hubnutí, zvětšit objem stolice a zabránit tak zácpě a snížit hladinu cholesterolu. Bylo také prokázáno, že kyselina linolenová obsažená v konopných semínkách pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.


Většina vlákniny se nachází v křupavém vnějším obalu semen. Pokud však dáváte přednost měkčímu vnitřku konopných semínek, můžete vlákninu získat i použitím mletých celých konopných semínek, jako je konopná mouka a konopný proteinový prášek.


 1. Linolenové kyseliny ke zmírnění příznaků PMS

Konopná semínka jsou bohatým zdrojem kyseliny gama-linolenové (GLA). Tato omega-6 mastná kyselina může snižovat účinky prolaktinu, hormonu, který přispívá k citlivosti prsou a dalším příznakům premenstruačního syndromu (PMS). Odborníci se domnívají, že GLA obsažená v konopných semínkách může také zmírnit příznaky menopauzy. Výzkum také zjistil, že má protizánětlivé účinky.


Rizika a vedlejší účinky konopných semínek


Přidání velkého množství konopných semínek (zejména s neporušenou vláknitou slupkou) do stravy najednou může vést k žaludečním potížím, plynatosti a průjmu. Jedna porce jsou 3 polévkové lžíce, ale zvažte, zda nezačít s 1 polévkovou lžící denně a postupně přidávat další.


A pokud užíváte léky, poraďte se před zařazením konopných semínek do jídelníčku se svým lékařem. Konopná semínka se mohou vzájemně ovlivňovat s některými léky, jako např:


 • léky na srdce při fibrilaci síní
 • léky na ředění krve.
 • diuretika na zadržování vody.

Použití konopného semínka


Konopí je mimořádně užitečná rostlina. Výrobci používají vlákna ze stonků rostliny k výrobě biologicky odbouratelných plastů, kosmetiky, papíru a tkanin.


Jak zařadit konopná semínka do svého jídelníčku: 


Konopná semínka můžete zapékat do muffinů, palačinek, sušenek a chlebů.

Obalit maso drcenými konopnými semínky místo strouhanky a získat tak chutnou bezlepkovou variantu.

Přimíchejte konopná semínka do hamburgerů, masových kuliček a zapékaných pokrmů.

Uhaste žízeň konopným mlékem, které je bezmléčnou alternativou mléka.

Konopnými semínky posypte müsli, cereálie, jogurt, čerstvé ovoce, polévky a saláty.

Z konopného proteinového prášku si připravte proteinový koktejl nebo přidejte semínka do smoothie.

Navzdory spojení s konopím je pravděpodobnější, že konzumace konopných semínek omezí vaše chutě na jídlo - nikoliv je vyvolá. Navíc získáte zdravé bílkoviny, vlákninu a živiny!

 

Zdroj:

https://www.endocannabinoidmedicine.com/features/why-are-physicians-so-reluctant-to-use-cannabinoid-medications/


Foto: Adobe Stock

Zpět na blog