Výhody konopné vlákniny pro zdraví střev

Výhody konopné vlákniny pro zdraví střev

Ačkoliv by se mohlo zdát, že konopné semínko je vedlejším produktem rostlin konopí, ve skutečnosti obsahuje množství látek s úžasnými zdravotními výhodami. Těch můžete využívat několika způsoby, jelikož v dnešní době se na trhu objevují nejen loupaná či neloupaná konopná semena, ale také konopná mouka či vláknina z rozemletých semen. Vzestup konopí v posledních letech znovu vrhl světlo na semena, která byla dříve využívána spíše coby krmná směs pro zvířata. Dnes víme, že vláknina může podporovat zdraví střev, ovšem to není zdaleka jediná výhoda, jak se přesvědčíte v následujících řádcích.

Konopné semínko: Co obsahuje?

Nutriční hodnoty konopného semínka jsou obdivuhodné – obsahuje například přibližně stejné množství bílkovin jako sójové boby, konkrétně bezmála 10 gramů na 3 polévkové lžíce. Velkou výhodou je přítomnost všech 9 esenciálních aminokyselin, které si lidské tělo nedokáže samo vytvářet, proto jsme odkázáni na jejich příjem ve stravě. Dále zde můžeme najít ideální poměr nenasycených mastných kyselin omega-3, 6 a 9. Člověk dnešní doby často konzumuje příliš velké množství omega-6 mastných kyselin, proto je konopné semínko skvělým způsobem, jak docílit rovnováhy. Konopné semínko je rovněž bohaté na antioxidanty (vitamín E),  fenoly, karotenoidy, fytosteroly a jiné bioaktivní sloučeniny. Široké spektrum minerálů nemůže být opomenuto – jmenovitě jsou to fosfor, draslík, hořčík, vápník, sodík, železo, mangan, měď nebo zinek. Přibližně 25 % obsahu tvoří sacharidy, z nichž velkou část reprezentuje právě vláknina, o které se můžete dočíst více v další části.

Vláknina je důležitá pro zdraví střev

Dostatečný příjem vlákniny hraje mnohem důležitější roli v životě člověka, než by si mnozí z vás možná pomysleli. Dobře známá je její schopnost podporovat trávení, vyživovat prospěšné bakterie nacházející se v zažívacím traktu a usnadňovat proces vyprazdňování, nicméně vláknina toho dokáže daleko víc. Její vysoký příjem byl spojen s výrazně nižším rizikem vzniku ischemické choroby srdeční, cévní mozkové příhody (mrtvice), vysokého krevního tlaku (hypertenze), cukrovky, obezity a onemocnění střev. U obézních jedinců vláknina podporuje úbytek hmotnosti – pocit plnosti se ostatně dostavuje téměř okamžitě po konzumaci jídla bohatého na vlákninu. Doporučený denní příjem vlákniny je stanoven na 28 gramů pro ženy a 36 gramů pro muže, ovšem podstatnou roli hraje mimo jiné i vaše celková tělesná hmotnost. Známe dva základní typy vlákniny:  
  • Rozpustná vláknina – ve vodě rozpustná vláknina, která je v těle metabolizována prospěšnými bakteriemi. Kromě podpory trávení také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a snižuje cholesterol.
  • Nerozpustná vláknina – zajišťuje hladký průchod odpadních látek ven z těla a snižuje riziko vzniku cukrovky. Díky nerozpustné vláknině nabývá stolice na objemu.
Ve střevech žije okolo 500 druhů bakterií, které jednak napomáhají při mnoha tělesných procesech, jednak udržují tělesnou hmotnost nebo regulují hladinu cukru v krvi. Kromě toho produkují některé důležité mastné kyseliny, díky nimž můžete předcházet zánětlivým onemocněním střev, jako jsou Crohnova nemoc nebo syndrom dráždivého tračníku. Vláknina slouží jako palivo pro bakterie nacházející se v tlustém střevě. Je považována za prebiotikum – tj. nestravitelnou složku potravin, která podporuje růst či aktivitu střevní mikroflóry.

Všeobecné výhody konopné vlákniny

BIO konopná vláknina Hempin obsahuje jak rozpustnou, tak nerozpustnou složku, díky čemuž může nabídnout všechny výše zmiňované výhody. Přírodní zdroj bílkovin ocení nejen vegani a vegetariáni, ale také každý člověk, který si zakládá na vyvážené stravě. Oříškovou příchuť konopné vlákniny si zamilujete – při přípravě se fantazii meze nekladou, nabízí se proto kombinace s mlékem nebo jogurtem. Také ji můžete přidat do smoothie, cereálií, pečiva, müsli atd. Velkou výhodou je rovněž fakt, že konopná vláknina Hempin neobsahuje lepek, sóju, laktózu a přidaný cukr. Jedná se navíc o takzvanou GMO free potravinu – suroviny nebyly geneticky modifikovány, takže můžete plně využívat všech přirozených výhod, jež nabízí příroda ve své nejčistší podobě. Dlouhý seznam benefitů zakončuje nejen přítomnost mědi podporující nervový a imunitní systém, ale také manganu se silným antioxidačním účinkem.
Zpět na blog