Zdravotní výhody kořenů konopí

Zdravotní výhody kořenů konopí

Prakticky všem jsou známé účinky konopí, hovoříme-li o květech a listech, ovšem konopné kořeny na sebe jen málokdy strhnou pozornost, kterou si ale neodmyslitelně zaslouží. Naši předkové využívali jejich síly několik tisíc let dozadu – ve skutečnosti jim přikládali stejnou váhu jako ostatním částem rostliny. K čemu využívali kořeny konopí a jak je tomu dnes? Kterým látkám můžeme vděčit za terapeutické vlastnosti? Tyto i jiné odpovědi najdete v dnešním článku.

Úvod do konopí

Konopí je rostlina z čeledi konopovitých, která má původ v Asii, odkud se později dostala téměř do všech koutů planety, a to hlavně díky své schopnosti přizpůsobit se okolnímu prostředí. Dosahuje výšky až 3 metrů, přičemž své využití našla v mnoha oborech, jako jsou potravinářství, lodní a stavební průmysl, lékařství atd. V podstatě každá část rostliny najde své využití, ať už se jedná o květy, listy, semena, stonky, pryskyřičné žlázy nebo kořeny. Konopí se řadí mezi jednu z prvních plodin pěstovaných člověkem – na území dnešního Tchaj-wanu totiž archeologové nalezli zbytky konopného provazu, které byly datovány do roku okolo 10 000 př. n. l.  O několik tisíc let později už bylo konopí využíváno čínským císařem Shen Nungem coby léčebný prostředek. V moderní době na sebe konopné látky opět strhávají pozornost, za což vděčíme pokrokům ve výzkumu, které potvrdily širokou škálu terapeutických účinků. Jednotlivé části rostliny konopí dělíme na:  
 • Stonek – hlavní stonek a větve slouží nejen k dopravování vody a živin do všech dalších částí, ale také jako opora celé rostliny. Bývají využívány především k výrobě lan, provazů či vláken. Jedny z nejstarších nálezů hovoří o využití konopných stonků k výrobě košíků. 
 • Listy – typické, nejčastěji pěticípé, konopné listy slouží rostlinám jako nástroj k fotosyntéze, tedy proměně slunečního svitu na glukózu (energii). Pro obsah významných konopných látek bývají často využívány k výrobě tinktur nebo přípravě konopného čaje. 
 • Květy – dělí se na 3 části, jmenovitě kalich, trichom a pestík. Jejich primární úlohou je zachycení pylu, opylování a následný vývoj konopného semínka. Obsahují největší množství kanabinoidů, terpenů, flavonoidů a dalších látek, proto bývají nejčastěji využívány při výrobě extraktů apod. 
 • Kořeny – mají na starosti přijímání vody a živin z půdy. Hlavní kořen se dále rozděluje na několik menších, které jsou zakončené kořenovými vlásky. Jejich délku určuje jednak výška rostliny, jednak typ půdy, v níž roste.

  Konopné kořeny: Historie využití

  Plinius Starší, římský filozof a historik, napsal již v prvním století našeho letopočtu, že odvar z kořene konopí ve vodě uvolňuje kontrakce kloubů a léčí dnu a podobné nemoci. Lékaři i léčitelé po celém světě doporučovali kořeny k léčbě horečky, zánětů, dny, artritidy, bolesti kloubů, popálenin či dokonce nádorů. Avšak objevují se také zprávy o účinnosti kořenů při zmírnění porodních bolestí, léčbě sexuálně přenosných onemocnění, infekce nebo trávicích potíží. Do jaké míry jsou zmínky založeny na pravdě je stále předmětem spekulací, přesto bychom neměli přehlížet zdravotní výhody, které nabízí. Aktuálně se o konopí mluví zejména v souvislosti s CBD (kanabidiolem), proto se využití kořenů chopili spíše samotní uživatelé – každý po svém. Níže uvedený seznam potenciálních účinků vás však přesvědčí o tom, že si stále zaslouží pozornost:    
  • Bolest, horečka a zánět – alkaloidy, fytosteroly a další látky jsou odpovědné za protizánětlivý účinek kořenů konopí. Dále je tu například friedelin, tj. triterpenoidní sloučenina, u níž byly potvrzené jak protizánětlivé, tak antipyretické a analgetické účinky. Určitě stojí za to, aby se vědci věnovali konopným kořenům trochu více.  
  • Antioxidační a protirakovinová aktivita – zmiňovaný fridelin vykazuje mimo jiné antioxidační vlastnosti. Rovněž zvyšuje funkci jater, která byla v minulosti poškozena. Ve spojení s další sloučeninou, epifriedelanolem, působí protirakovinovým účinkem u několika druhů karcinomu.  
  • Zvýšení hladiny estrogenu – ženský hormon, známý jako estrogen, se významně podílí na reprodukčních funkcích a menstruačním cyklu. Kořeny konopí pomáhají zvyšovat hladinu tohoto hormonu, čímž mohou potenciálně zabránit mnoha ženským komplikacím. U mužů pomáhá estrogen usměrňovat tvorbu spermií. 
   

  Jak můžete užívat kořeny konopí?

  Velmi osvědčenou metodou užívání konopných kořenů je odvar – tedy příprava čaje. Pro zesílení účinku bývá někdy kombinován s trochou oleje či tuku, který pomáhá snáze extrahovat některé významné látky. Dosud nejpoužívanějším způsobem však zůstává prášek vyrobený drcením nasušených kořenů, jelikož jej můžete přidat do mnoha různých jídel. Další variantou jsou krémy, balzámy a masti na bázi výtažků z konopných kořenů, pomocí kterých můžete léčit popáleniny, odřeniny, bodnutí hmyzem nebo vyrážku. Posledním způsobem je tinktura z kořenů, jež se vyrábí několikahodinovým vařením, při němž bývá hlavní složkou především alkohol.
  Zpět na blog